Dušový vs. bezdušový systém: Jak si vytvořit bezdušáka nebo opravit defekt

Stejně jako auta či motorky jezdí bez duší už léta, bezdušový systém se i v cyklistice stal v posledních letech v podstatě standardem. A co vy? Jste zastánci použití klasické duše nebo jste přešli či se chystáte přejít na bezdušový systém? Abyste u rozhodování „nevypustili duši“, přinášíme vám srovnání obou variant a pár užitečných návodů. 

1. Standardní dušové pláště na kolo 

Klasikou je dušový systém, kde se jedná o standardní použití pláště s duší uvnitř. Vhodný je pro cyklisty pohodáře a pro ty, co nejezdí na kole tak často. Jedná se o jednoduchý systém, u kterého můžeme použít libovolné pláště, duše i ráfky. Pokud na cestě píchnete, duši musíte vyměnit za novou, nebo ji opravíte s pomocí sady lepení a nafouknete s mini pumpičkou.

2. Bezdušové pláště plněné tmelem nebo-li mlékem 

U bezdušového systému vám propíchnutí duše nehrozí, protože v plášti žádná není. Máte zde pouze plášť a duše je nahrazena speciálním tmelem (tzv. „mlíkem“) proti defektům. Používají se různé tmely převážně na latexové bázi, často s drobnými elementy, které dokážou zalepit díru velkou až 6 mm. Žadný trn, kamínek či hřebík vás už nezastaví a můžete si nepřetržitě užít celou jízdu až domů, protože se píchnutí „samo vyřeší“ , „samo zalepí“ a mnohdy není třeba ani dofukovat plášť.

Pro přechod na tzv. „tubeless system“ nestačí jen klasické komponenty jako u předchozího systému s duší, je potřeba použít bezdušové ráfky (popř. pásku do běžného ráfku, kterou zakryjeme díry pro niple), bezdušový ventilek a ideálně i bezdušový plášť – tzv. „tubeless ready“.

Závodníci i hobbíci, co vyrážejí na kolo častěji, na „bezudšákovi“ nejvíce ocení minimální náchylnost k defektům a lepší poddajnost plášťů a přizpůsobení povrchu díky možnosti nižšího tlaku. U příliš nízkého tlaku ale může hrozit riziko, že se plášť za jízdy „vyzuje“. V tom případě je veškerý vzduch pryč a jako zachrána nám poslouží stará dobrá duše, kterou vytáhneme z brašny.

  

cyklonovak-like  Srovnání:
  Hlavní výhody i nevýhody dušového a bezdušového systému


Dušový systém


Bezdušový systém

+ Jednoduchý systém pro běžného uživatele

+ Finančně příznivější

+ Možnost použití libovolných plášťů, duší i ráfků

+ Okamžité zalepení defektu bez vaší pomoci

+ Možnost nižšího tlaku v pneumatikách = lepší přilnavost a tlumení

+ Váhová úspora

- V případě defektu nutnost manuální výměny či zalepení duše

- Nebezpečí procvaknutí duše o ráfek při nižším tlaku

- Větší valivý odpor kvůli 2 vrstvám (plášť + duše)

- Složitější montáž + potřeba použití speciálních „tubeless ready“ komponentů

- Finančně náročnější

- V případě velkého defektu či „vyzutí“ pláště nutnost nouzově použít duši

 

 

cyklonovak-naradi  NÁVOD Č. 1
  Jak vyměnit, opravit a zalepit duši při defektu na vašem kole? 

Pokud zůstanete u klasiky a ponecháte si kolo s dušemi, možná se vám bude hodit náš stručný návod, jak na výměnu a zalepení duše. Na příští vyjížďce už nebudete muset volat přítele na telefonu nebo tlačit vyfouknuté kolo domů pěšky. :-)

Co budeme potřebovat:

  • brašnička

    • sada lepení

    • montpáky

    • náhradní duše

  • pumpička

Tak jdeme na to!

  1. Při výměně duše musíte nejprve uvolnit brzdy, aby se kola uvolnila. Poté povolte rychloupínák a kolo vyndejte. V případě defektu zadního kola je lepší zařadit nejtěžší převod, aby se vám kolo lépe vyndavalo.

  2. Vezměte „píchnuté“ kolo a zajeďte ohnutým koncem montpáky pod okraj pláště tak, abyste neprocvakli duši o ráfek. Pomocí montpáky plášť nadzvedněte přes hranu ráfku a obkružte tak celé kolo.

  3. Vyjměte poškozenou duši a zkontrolujte, zda v plášti není trn, kamínek či střípek, který by mohl způsobit opakovaný defekt. Poškozenou duši můžete buď zalepit nebo ji schovat do brašny a opravit ji v pohodlí domova.

    Pokud se rozhodnete pro lepení na místě:

    Duši lehce napumpujte a zjistěte, odkud vítr fouká. Až najdete, kde je propíchnutá, smirkovým papírem ze sady lepení okolí díry vyčistěte, naneste optimální dávku lepidla a nechte ho chvílku zaschnout. Nakonec přiložte záplatu a tlačte na ni, dokud lepidlo nezatvrdne.

  4. Poté novou či zalepenou duši lehce nafoukněte, ať dostane tvar, vložte ji do pláště a ventilek prostrčte do otvoru v ráfku. S pomocí montpáky upevněte plášť zpět do ráfku.

  5. Duši opět lehce napumpujte a ujistěte se, zda je po celém obvodu ráfku správně usazený okraj pláště. Duši dopumpujte. Máte hotovo a můžete vyrazit dál!

  6. Doma ještě nezapomeňte zkontrolovat tlak v pneumatikách. Určité rozmezí je vždy uvedeno od výrobce přímo na plášti a obecně platí, že čím více vážíte, tím vyšší musí tlak v pneumatikách být.

 

cyklonovak-naradi  NÁVOD Č. 2
  Jak si předělat kolo z dušového na bezdušový systém?

Dospěli jste k názoru, že pro vás bude nejlepší volbou bezdušový systém? No tak si pojďme ukázat, jak si ho můžete sami udělat.

Co budeme potřebovat:

  • Vypletené kolo (ideálně s tubeless ready ráfkem)

  • Tubeless ready plášť

  • Bezdušový ventilek

  • Pásku do ráfku

  • Mlíko

  • Pumpu (nebo pořádný kompresor)

  • ...a dávku odhodlání! :-)

1. Nalepíme pásku do ráfku

Pokud nemáme již z výroby připravený ráfek na montáž bezdušového systému, musíme páskou zalepit dírky pro niple. Ráfek tedy odmastíme a po celém obvodu nalepíme pásku (ideálně 2 vrstvy). Pořádně utahujeme!

2. Namontujeme ventilek

Do namotané pásky vytvoříme nůžkami kulatý otvor a namontujeme ventilek. Mlíko, které budeme přidávat v jednom z dalších kroků, zajistí jeho utěsnění.

3. Nasadíme plášť

Jako další krok nasadíme na dosavadní výtvor plášť takovým způsobem, abychom nepoškodili patku.

4. Napumpujeme plášť

Nasazený plášť můžeme nafouknout buď kompresorem nebo si trochu zacvičíme při nafukování pláště pumpou. Foukáme do chvíle, kdy bude plášť plně v patkách. Tubeless ready plášť by měl jít nahodit lépe než klasický plášť.

5. Nalijeme mlíko (tmelu)

Máme-li napumpováno, můžeme se vrhnout do kroku č. 5 = nalití mléka. Odpustíme vzduch z pláště, odmontujeme ventilek a srkze něj vlijeme optimální množství mléka (dle doporučení výrobce).

6. Jdeme do finále – kolo dofoukneme

Nakonec kolo napumpujeme, přotřepeme ho, aby se mlíko dostalo všude a utěsnilo, co je potřeba. Nasadíme ho na kolo a lehce se projedeme. Díky tomu se mlíko rozlije po celém vnitřku a my budeme ready na skvělou „bezdefektovou“ vyjížďku!

Provádím servis kol v Opavě i okolí Na co si dát pozor při přechodu na bezdušový systém:

  • Mlíko je třeba pravidelně kontrolovat a doplňovat, zvláště když bude kolo delší dobu stát v garáži.

  • Pozor na ultralight pláště! Jsou určeny pro použití s duší, proto je není vhodné předělávat. Mají velmi tenké boky, takže mlíko velmi brzy začne vzlínat a pláště neudrží tlak.

 

První zkušenosti s "bezdušáky" mohou být náročné, ale rozhodně stojí za to je vyzkoušet. Pokud se vám na první pokus hned nepodaří, nebojte se zajít k nám do servisu, my si s nimi poradíme! :-)  

 

×