Ať už vyrážíte s rodinou na výlety, podnikáte horské či silniční závody nebo jezdíte na kole jen na nákup, nikdy nenechávejte cyklistickou helmu doma na věšáku. Na kole se dostáváte do takové rychlosti, kdy byste si mohli v případě nešikovného pádu vážně ublížit. Hlavu máte jen jednu, takže si zaslouží pořádnou ochranu. A my jsme tu od toho, abychom vám pomohli s výběrem té ideální, pohodlné a stylové přilby, kterou budete rádi nosit na každou cyklistickou vyjížďku!
Váš průvodce výběrem správné helmy na kolo, která chrání a netlačí
Pánské, dámské, dětské a jiné druhy přileb
Nechcete helmu nosit, protože si myslíte, že vám nebude slušet? Ale kdepak! Na výběr máte totiž tolik druhů přileb, že nebudete vědět, kterou vybrat dřív. Pánské či unisexové helmy jsou vhodné jak pro pány, tak jsou často skvělou volbou i pro jejich drahé polovičky. Přilby dámské bývají designově uzpůsobeny i těm nejnáročnějším dámám a často se vyrábí v menších velikostech. Výrobci nezapomínají ani na děti – dětské helmy najdete v různých barvách a tvarech a jsou určené pro ty nejmenší až po cyklisty juniory.
Kategorie helem podle toho, kde jezdíte
Stejně jako při výběru nového kola je před pořízením nové helmy dobré si ujasnit, k jakému typu vyjížděk budeme přilbu nejvíce využívat. Existují:
-
MTB helmy – univerzální helma pro všechny cyklisty a skvělá volba pro jízdy na horských a krosových kolech; milovníci terénů ocení i variantu s kšiltem chránícím před větvemi, sluncem či kamínky
-
Silniční helmy – trefa pro všechny silniční závodníky, kteří ocení aerodynamičtější konstrukci, nízkou hmotnost a větší odvětrávání
-
Městské helmy – designová a elegantnější kráska, která bude ladit i k civilnímu oblečení na cestě do práce
-
Freeride/downhill helmy – integrální přilba zajistí všem milovníkům extrémního terénu a adrenalinu maximální ochranu hlavy i obličeje
-
BMX helmy – na U-rampě to může někdy dost bolet, ale tato helma s agresivní jízdou počítá a její kulatý tvar a celková konstrukce je připravena na časté pády
-
Ostatní – např. časovkářské
Velikost přilby na kolo
Klíčovým faktorem při výběru helmy je správná velikost, která je zpravidla udávána v symbolech S, M, L a značí rozmezí obvodu hlavy. Vždy záleží na výrobci, ale orientačně si můžete pod písmenovým označením představit zhruba tyto velikosti:
S |
50-54 cm |
M |
54-58 cm |
L |
59-62 cm |
TIP: Jak si správně změřit hlavu? Vezměte do ruky krejčovský metr a veďte ho podél spánků a nejširší části hlavy nad ušima.
Téměr každá přilba v dnešní době nabízí určitý typ utahovacího mechanismu (např. kolečko), díky kterému navíc můžete velikost ještě regulovat tak, aby vám helma perfektně seděla.
Ne vždy však stačí jen změřit hlavu a pořídit dle číslování první helmu, která vám přijde do ruky. Existují různé tvary přileb, aby si mohl vybrat úplně každý. Proto je důležité si helmu předem vyzkoušet osobně a zkontrolovat.
Jak si správně nasadit cyklistickou přilbu?
Přilbu si nasaďte a dotáhněte kolečkem či jiným utahovacím mechanismem vzadu.
Ještě než si zapnete řemínky, zkuste se předklonit a zatřepat hlavou. Ideálně veliká helma by měla na hlavě stále pevně držet i bez „secvaknutých“ řemínků. Nesmí se tedy na hlavě kinklat a hýbat, to by značilo, že je příliš velká. Rozhodně vás nesmí ani v nejmenším někde tlačit. Po pár kilometrech jízdy s takovou helmou byste přijeli domů s bolestmi hlavy.
Když si zapnete řemínky, měly by být nastavené tak, že se sbíhají do písmene „Y“ pod uchem a spínají se pod bradou. Dotáhněte je do té míry, abyste pod bradou prostrčili cca 2 prsty.
Velmi důležitá je i správná pozice helmy. Aby vás plně chránila, musí být na hlavě ve vodorovné pozici a přední část by měla zasahovat přibližně doprostřed čela.
Hmotnost cyklistické helmy
Kromě výběru správné velikosti neopomeňte ani váhu přilby, ať na celodenním víkendovém výletě pak netaháte na hlavě „šutr“. V různých kategoriích ale v současnosti seženete lehkou a zároveň bezpečnou helmu s váhou okolo 200 – 350 g, vše závisí na jejím typu a terénu, kam se vydáte.
Materiál cyklistické přilby pro muže, ženu i dítě
Podle toho, jak často a v jakých terénech budete jezdit, byste měli zvážit i materiál, ze kterého je přilba vytvořená. Základnější modely jsou vyráběny ze dvou k sobě přilepených vrstev (vnitřní polystyrenová část + vnější plastová část).
Kvalitnější a bezpečnější variantou jsou přilby s tzv. in-mold technologií, které vznikají vstřikováním polystyrenové pěny do tvrdé plastové skořepiny. Helma je tak pevněji spojená v jeden celek a déle vám vydrží.
Systém MIPS
Hobby jezdcům i závoďákům se určitě vyplatí zainvestovat do přilby, která je vybavena systémem MIPS. Při pádu z kola je totiž kromě samotného nárazu do hlavy ještě více nebezpečná následně vzniklá rotační síla, která působí na mozek. Systém MIPS je technologie s pohybující se vložkou uvnitř helmy, která se při pádu vůči přilbě pootočí a zamezí tak přenesení rotačních sil na mozek.
Praktické doplňky k přilbě pro komfortní jízdu
Kvůli bezpečnosti je dobré, když jste na kole vždy pořádně vidět. Skvělou vychytávkou je pro to blikačka, kterou umístíte do zadní části helmy na již připravený úchyt. Některé modely jsou dokonce vybaveny již integrovaným světýlkem v přilbě a jsou tak ideální volbou třeba pro děti.
Po letní parné vyjížďce určitě oceníte, když bude helma vybavena vnitřními výstelkami připevněnými zpravidla suchým zipem. Doma je tak snadno sundáte, hodíte do pračky a na další jízdy bude helma opět jako nová.
Jak už jsme zmiňovali u výběru správné velikosti helmy, důležitá je i možnost nastavení řemínků. Přizpůsobení a nastavení délky je důležité v oblasti pod bradou i kolem uší. Pokud vás už při zkoušení řemínky někde „škrábou“ a „šimrají“ a vyzkoušeli jste už různá nastavení, raději vsaďte na jiný typ helmy. Na vyjížďce by vás mohla až nepříjemně dřít a otrávit vám taky celý den.
TIP: V zimě se pod přilbu může hodit cyklistický šátek, díky kterému vám nezmrznou uši a čelo. V letních teplých dnech naopak vsaďte na čelenku, která zachytí pot.
Odvětrání helmy pro svěží pocit z jízdy
Správná helma nabízí vyvážený poměr mezi nízkou váhou, větráním i bezpečnostními faktory. Není příjemné se v horkém dni na kole potit a přehřávat se. Čím více větracích okének přilba bude mít, tím bude váš pocit z jízdy lehčí, svěžejší a pohodlnější.
A jak vlastně odvětrání helmy funguje?
V přední části helmy se nasaje „chladný“ vzduch, který proudí speciálními otvory kolem hlavy po celém obvodu helmy. V zadní části je pak „ohřátý“ vzduch vyveden pryč a vaše hlava se tak průběžně příjemně větrá a ochlazuje.
Pokud si ale libujete např. v terénních sjezdech a adrenalinovějších jízdách, vsaďte na helmu, kde je větrání nastaveno do takové míry, aby se nesnížil stupeň ochrany vaší hlavy, který je ze všeho nejdůležitější.
TIP: Některé přilby bývají vybaveny síťkou, která odpálkuje každou otravnou mouchu.
Jak koupit skutečně bezpečnou helmu?
Veškeré helmy prodáváné u nás musí splňovat určité normy a mít certifikát o bezpečnosti (označení bývá přímo na helmě: ČSN EN 1078, popř. mezinárodní: SNELL B90A, CE, CP SC, AS/NZS). Vyvarujte se proto levným neznačkovým přilbám, které neposkytnou stoprocentně funkční vlastnosti, hlavu máte jen jednu!
Nosit cyklistickou helmu na kolo je u nás povinné do 18ti let. Doporučujeme ji ale všem cyklistům jakéhokoliv věku bez ohledu na to, kam jezdí. Maličkost jako je nasazení přilby na hlavu vám může i zachránit život. Než před příští jízdou zabouchnete dveře od kolárny, nenechávejte přilbu viset na věšáku!
A nezapomeňte ani na design! Abyste helmu pravidelně nosili a neotravovala vás, musí se vám líbit a ladit ke kolu. :-) Vyberte si tu pravou cyklistickou přilbu pro vás u nás na e-shopu a pak ji k nám přijďte osobně vyzkoušet.