Jak vybrat povinné osvětlení i jiná světla na kolo

Nedáte bez kola ani ránu a vyrážíte točit kilometry, i když je tma? Proč ne, ale myslete na to, abyste viděli na cestu nejen vy, ale aby vás registrovali i ostatní účastníci provozu. Sepsali jsme tipy týkající se cyklistického osvětlení pro všechny, kteří na kole za tmy opouští kancelář či jedou z kroužku, pro víkendové cyklisty, kteří se rádi vrací domů až po západu slunce, ale i pro závoďáky, pro které je v zimních měsících trénink za tmy jedinou možností. Tak jdeme na to! 

 

cyklonovak-kolo  Osvětlení patří do povinné výbavy jízdního kola

Jak jste mohli číst v našem článku o povinné výbavě na kolo, po západu slunce nikdy nevyrážejte bez předního světla bílé barvy a zadního světla červené barvy. Pokud pojedete po dostatečně osvetlěné silnici, můžete klasická světla vpředu i vzadu nahradit blikačkou s přerušovaným světelným signálem. Nezapomeňte ani na zdroj energie, díky kterému "budete svítit" tak, že vás nikdo nepřehlédne. 

TIP: Pořiďte si tato dvě povinná světla v sadě. Díky stejnému designu k sobě budou perfektně ladit, poskytnou stejnou svítivost a navíc i ušetříte pár korun.

 

cyklonovak-svetla-byt-viden  Díky správným světlům na kolo budete vy i vaše děti v bezpečí 

Cyklisty "světlušky" můžeme rozdělit do pomyslných dvou skupin. Do první party zařadíme např. tatínka, který se pravidelně vrací za tmy domů z práce na kole. Jede po městských komunikacích, kde díky dostatečnému počtu svítících lamp vidí na cestu velmi dobře, takže si sám svítit nepotřebuje, a vystačí si s bezpečnostními světly (bílé přední + červené zadní, popř. blikačky). Taková světla mnohonásobně zvýší cyklistovo bezpečí, protože ho každý řidič auta mnohem lépe a dříve uvidí, a to i v případě deště či jiného počasí zhoršujícího viditelnost na silnici. Bezpečnostní světla jsou zpravidla jednodušší, kompaktnější, levnější a fungují na tužkové baterie

Druhou skupinu tvoří např. závodníci, kteří si po práci ještě musí splnit trénink v temných lesních trailech a potřebují si na cestu pořádně posvítit. Taková světla mají obvykle vyšší svítivostvíce LED diod, obvykle jsou nabíjecí a také finančně náročnější, proto je při jejich výběru vhodné zvážit pár důležitých aspektů. Jak často budu na noční jízdy vyrážet? Do jakého terénu se chystám? Kolik chci do světelné výbavy investovat? 

p%C5%99edn%C3%AD%20sv%C4%9Btla%20na%20kolo%20cyklonov%C3%A1k 

cyklonovak-svetlo  Podle čeho vybírat světlo, aby na kole skutečně dobře posloužilo?

Pokud se rozhodnete zainvestovat do "lampičky", která vám osvítí kdejakou terénní nerovnost, je dobré si prostudovat několik parametrů: její výkon světla (resp. svítivost), rozptyl světla aneb světelný kužel a v neposlední řadě také počet LED diod

  • Počet LED diod 

Doba starých žárovek už je dávno pasé. LED diody je díky své účinnosti, nízké energetické náročnosti a odolnosti v současné době naprosto převálcovaly! Logicky platí, že čím více LED diodami světlo disponuje, tím lépe vám posvítí na cestu. 

  • Výkon světla / svítivost 

Dále zkoumejte i výkon světla, který je vždy uveden v Lumenech (lm), což je základní jednotka světelného toku. Udává celkové množství světla, které cyklo světlo vyzařuje. Počet Lumenů je vždy uveden na obalu daného světla. Opět platí, že čím více Lumenů světlo má, tím více svítí. Pro bližší představu o Lumenech se podívejte na naši orientační tabulku: 

TYP JÍZDY POČET LUMENŮ
Noční cyklojízda po plně osvětlené městské komunikaci (základní blikačky) 50-100 lm
Bezpečná noční cyklojízda po cyklostezce  200-300 lm
Noční silniční švih s průjezdy mezi vesnicemi i temnými lesy  400-500 lm
Noční terénní hrátky v temném lese 700 lm a výše

 

  •  Světelný kužel / rozptyl světla

Kromě samotného výkonu je důležité vybírat i dle světelného kuželu, resp. rozptylu světla, které se před vámi rozprostře. Do večerního města a na cyklostezku bohatě postačí přední světlomet s úzkým a dlouhým kuželem světla. Naopak široká světla s širším rozptylem jsou skvělou volbou na noční dobrodružství v lese, kdy se hodí i periferní vidění pro lepší přehled o situaci a terénu. 

TIP: Pořiďte si světlo, které nabízí více režimů svícení - od slabšího pro začátek jízdy na cyklostezce až po nejsilnější do té největší tmy. Střídáním režimů prodloužíte výdrž baterie a přizpůsobíte se aktuální situaci v terénu. 

 

cyklonovak-svetlo-napajeni  Jak dobíjet baterky u svítilen i blikaček

Cyklistickému osvětlení můžete doplňovat energii 2 způsoby: 

1) dobíjecími bateriemi = Li-Ion = lithium-iontové baterie

2) "nedobíjecími" bateriemi = jednorázové (většinou tužkové)

Populární je první varianta, kdy můžeme baterii nespočetněkrát dobít, takže představuje finančně nenáročnou a ekologickou volbu. Oproti jednorázovým alkalickým baterkám, které už "na sklonku svého života" svítí čím dál méně, "Li-Ionky" svítí až do úplného konce stejnou mírou. A když už "dostávají hlad", indikátor nízkého stavu baterie nám to včas oznámí a můžeme je strčit do sítě či přes USB kabel do počítače. Dobíjecí baterie jsou buď integrovány přímo ve světle, nebo jsou se samotným světlem spojeny kabelem a je třeba je strčit do kapsi či upevnit na kolo. 

zadní světa na kolo cyklo novák cyklonovak-naradi  Kam na kolo cyklo světlo namontovat? 

Existují různá cyklo světla i různé typy upevnění. Klasicky uchycujeme červené zadní světlo na sedlovku a bílé přední na řidítka. Při jízdě v terénu se ale leckdy vyplatí umístit přední světlo přímo na helmu. Máme tak krásně osvícený prostor, kam přímo hledíme. I zadní světlo můžete alternativně připnout na batoh, cyklo brašnu nebo dres. 

Při výběru světla se zaměřte i na způsob montáže: ať už použijete pásek na suchý zip, gumové poutko, či montáž šroubem, vyberte si takové přimontování, které vám je sympatické a zbytečně vás nebude otravovat. 

  

cyklonovak-blesk  Reflexní prvky pro cyklisty 

Kromě samotných světel není vůbec na škodu vzít si s sebou na vyjížďku i odrazky či reflexní prvky. Jelikož fungují na principu odrazu světla, ještě více zvýšíte svou bezpečnost. Posvítí-li auto na váš reflexní doplněk na batohu, oblečení nebo na reflexní proužek na plášti, okamžitě vás uvidí a v bezpečné vzdálenosti vás objede. 

 

Společně vybereme kolo dle vašich požadavků

 

Také patříte mezi noční jezdce? Vyberte si ideální světla pro vás a vybavte svého mazlíčka na dvou kolech! Rádi byste se s námi ještě poradili o podrobnostech? Neváhejte a dorazte k nám na prodejnu, kde si můžete světla "osahat" osobně. 

 

×