Koloběžky se u nás staly oblíbeným trendy sportem dospělých. Proto je také Česko hrdou koloběžkářskou velmocí. Aktivní sportovci a běžci používají jízdu na koloběžce jako doplněk ke každodenním tréninkům. Hobbíci si pak na koloběžkách ladí kondičku a zpevňují záda. Je to totiž ideální parťák, pokud chcete srovnat svalstvo přirozeným pohybem.
Jaká koloběžka je ideální k výšce vaší postavy? U správného výběru koloběžky je důležitá především velikost kol, která je udávána v palcích. Pro stabilnější jízdu městem i teréném je ideální přední kolo větší než zadní. Dospělý do 180 cm se vesele projede na jakémkoliv typu koloběžky. Univerzální velikost ráfků doporučujeme 20"/20" nebo 26"/20". Vyšší dospělý nad 180-185 cm už bude nahánět kondičku na stroji s koly 26"/20" nebo 28"/24". Myslete zde ale také na nosnost a výšku řídítek, kterou si sami nastavíte. |
Jaká koloběžka je ideální k výšce vaší postavy?
U správného výběru koloběžky je důležitá především velikost kol, která je udávána v palcích. Pro stabilnější jízdu městem i teréném je ideální přední kolo větší než zadní.
Dospělý do 180 cm se vesele projede na jakémkoliv typu koloběžky. Univerzální velikost ráfků doporučujeme 20"/20" nebo 26"/20".
Vyšší dospělý nad 180-185 cm už bude nahánět kondičku na stroji s koly 26"/20" nebo 28"/24". Myslete zde ale také na nosnost a výšku řídítek, kterou si sami nastavíte.
TIP: Řidítka jsou vždy nastavitelná v rozpětí od 90 do cca 130 centimetrů. Když je necháte moc nízko, brzy vás začnou bolet záda. Naopak s vysoko položenými řidítky svou koloběžku nebudute moci dobře ovládat. Nejlépe správně nastavíte řidítka tak, že si stoupnete vedle koloběžky a řidítka budete mít zhruba ve výšce kyčlí.
Jakou nosnost by měla mít vaše koloběžka?
Většina koloběžek má nosnost do 150 kg, některé ale pouze do 100 kg. Dbejte při výběru na tento parametr a spočítejte si, zda koloběžka unese vás i s batohem na zádech. Pokud nedodržíte nosnost, váš stroj se může velmi brzy opotřebit a pokazit.
Jak vybrat koloběžku podle terénu, kde budete jezdit?
Pro fajn jízdu po městě:
přední kolo 20“ nebo 16" + zadní kolo 20“ nebo 16“, menší kolečka zajistí lepší obratnost v uličkách
Pro vyjížďky i mimo město:
přední kolo 26" nebo 20“ + zadní kolo 20“
Pro dobrodružství a delší cestování:
přední kolo 28“ nebo 26" + zadní kolo 24" nebo 20“, velká kola lépe zvládnou náročný terén a pojedete rychleji
Z jakého materiálu jsou rámy koloběžek pro dospělé?
Materiál rámu, řídítek i vidlice vybírejte podle toho, v jakém terénu chcete honit kilometry. Kombinace oceli a hliníku se používá nejčastěji k výrobě koloběžek pro hobby jezdce na obvyklé a méně náročné vyjížďky. Pro sportovce a náročnější kolobkáře je tu lehký a maximálně pevný karbon.
Vybrat měkké či tvrdé pláště kol?
Tvrdá kola z PVC a PU materiálů se nedokáží poprat poprat s jízdou v terénu. Na rovném povrchu ale dosahují vysokých rychlostí a dá se s nimi lépe manévrovat. Proto se dávají spíše na menší skládací či městské koloběžky. Nejvíce se používají na koloběžky pro děti.
Měkká nebo-li nafukovací kola jsou u koloběžek pro dospělé nejčastější. Jízda po chodníku je s nimi komfortní a s přehledem zvládají i náročnější terén.
TIP: Čím větší kola koloběžka má, tím vám pojede rychleji a jízda bude budete mít větší setrvačnost.
Alfa a omega všech koloběžek: Stoupátko nebo-li nášlap
Nášlap je místo, kde se chodidlem dotknete koloběžky a držíte stabilitu. Správný výběr výšky, délky a šířky nášlapu ovlivní, zda bude vaše jízda komfortní či nikoliv.
1. Výška
Při odrážení na koloběžce vždy dojde k podřepu. Čím menší podřep, tím měně svalů zapojíte a tím bude vaše jízda příjemnější a jednodušší. Proto by stoupátko mělo být nízko cca 5 - 6 cm.
2. Délka
Stupátko by nemlěo být příliš dlouhé, ale je příjemné mít za stojnou nohou "rezervu" pro odpočinek druhé nohy, například při jízdě z kopce. Ideální délka je cca 40 cm.
3. Šířka
Při širokém nášlápu se o něj můžete po odrazení zranit, proto je optimální šířka 10-12 cm.
Z jakých typů koloběžek můžete vybírat:
Městské koloběžky
Parádní dopravní prostředek, který vás rychle dostane do práce a nebudete muset hledat parkovací místo. Pro lepší manévrování v úzkých uličkách zvolte menší kola. Mezi městské koloběžky patří také skládací. Jednoduše je složíte a můžete dát do kufru auta nebo na záda v MHD.
Sportovní koloběžky na trénink
Pokud si chcete dát do těla, sáhněte po tréninkové koloběžce. S většimi koly posvištítě rychleji. Hodí se i na polní cesty nebo víkendové výlety.
Silniční koloběžky
Parťák pro dlouhé cesty po rovných silnicích a cestách je zajisté "silnička". Jízdá s ní je velmi svižná.
Trekingové koloběžky
S "trekingem" můžete honit kilometry na silnicích, cestách i horských šotolinách. Pokud se rádi touláte přírodou a zpevňujete svaly, tohle je správná volba.
Horské koloběžky
"Horák" se popere s nerovným terén i kameny a kořeny v lese. Ve výbavě má širší pláště, odpruženou vidlici a výkonné hydraulické brzdy. Speciální horské koloběžky Mushink jsou pak ideální na řádění se psem.
Skládací koloběžky
Jestli se nechete mačkat v autobuse a všude dorazit včas, pořiďe si praktickou "skládačku". Jedním sešlápnutím ji složíte a naložíte do auta nebo na záda.
Elektrokoloběžky
Láká vás koloběžka, ale chcete odlehčit nohám? Pořiďte si parťáka na elektrický pohon. Kvůli baterii a motoru má elektrokoloběžka sice těžší konstrukci, ale můžete frčet až 30 km/h a baterie vydrží až 8 hodin. Pokud chcete ušetřit, naši specialisté vám rádi vaši stávající koloběžku přestaví na elektrickou.
Chcete se také stát nadšeným koloběžkářem?My vsázíme na prověřené koloběžky Yedoo a nejoblíbenější české koloběžky Kostka.
|