Povinná výbava jízdního kola: Co musíte mít, ať nedostanete pokutu

Jezdíte často po silnicích? Nezapomínejte na povinnou výbavu svého parťáka na dvou kolech, která vám zajistí větší bezpečnost. Jedete-li na kole, stáváte se řidičem a jste součástí provozu, proto myslete i na to, ať jste vždy dobře vidět. Pojďme si ujasnit, co všechno byste měli pořídit vašemu věrnému společníkovi pro společné bezpečné jízdy. 

 

POVINNÁ VÝBAVA kola pro dítě i dospělého, bez které nesmíte vyjet do provozu:

 • Brzdy. Přednícyklonovak-1 a zadnícyklonovak-2, které jsou na sobě zcela nezávislé.

 • Odrazky. Myslete na svou viditelnost a vybavte svého miláčka na dvou kolech přední odrazkou bílé barvy cyklonovak-3, zadní odrazkou červené barvy cyklonovak-4a pedály a paprsky předního i zadního kola doplňte odrazkami oranžovými cyklonovak-5. Velmi důležitá je zadní červená odrazka, která by neměla být menší než 2000 mm². Pokud na výlet vyrazíte s reflexními prvky na oblečení, do určité míry mohou tak odrazky nahradit.

 • Bezpečná řídítka se zajištěním jejich konců koncovkami cyklonovak-6. Ačkoliv se může tento bod zdát jako méně důležitý, řidítka by vždy měla být zakončena zátkou či obalena měkkým materiálem. V případě pádu vás mohou zachránit od nepříjemného zranění či pořezání.

 • Zakončení ovládacích páček jako jsou brzdy, měniče převodu či matice nábojů kol aj. Všechny tyto prvky musí být obaleny takovým materiálem, aby na cyklistu nikde nečíhaly žádné ostré hrany.

cyklonovak-povinna-vybava-kazdeho-kola

Další DOPORUČENÁ VÝBAVA na kolo pro bezpečnou jízdu: 

cyklonovak-svetlo  Nezbytná světla, odrazky i cyklo svítilny

Za snížené viditelnosti je třeba na kolo přidat ještě:

  • přední světlo bílé barvy (na veřejné a dostatečně osvětlené silnici je možné nahradit klasické bílé světlo blikačkou s přerušovaným světelným signálem)

  • zadní světlo červené barvy (též lze nahradit červeným blikátkem)

  • zdroj energie, který zajistí, že mi světla vydrží svítit souvisle min. 1,5 hodiny

 cyklonovak-svetlo-predni

cyklonovak-helma  Helma pro dítě ale i dospělého

Přestože je helmu ze zákona povinné nosit při jízdě na kole pouze do 18ti let, všem cyklistům jakéhokoliv věku doporučujeme si ji před vyjížďkou nasadit a to do jakéhokoliv terénu, protože i tam, kde nejezdí auta, by se její ochrana mohla hodit.

Při výběru přilby si ji předem vždy vyzkoušejte a dbejte na to, aby vám hlavně dobře seděla. Na hlavě musí pevně držet a nesmí být volná tak, že bude sklouzávat do stran, dopředu či dozadu. I při prudkém nárazu či trhnutí hlavou by měla být pevná jako skála. Před pořízením se zaměřte i na snadné rozepínání řemínků a dobré odvětrávání.

Pokud byste s vaším parťákem měli nehodu a helmu jste narazili nebo jezdíte často, je dobré ji pravidelně měnit za novou, která bude mít opět všechny stoprocentně funkční vlastnosti.

Nevíte si rady, jak vybrat správnou přilbu? Mrkněte na našeho průvodce výběrem helmy.

 cyklonovak-helma-maxbike-detska

cyklonovak-naradi  Jaké další příslušenství pro vaše kolo se bude hodit? 

 • Vhodné oblečení a obuv v přilehavějším oblečením a s pevnou obuví se budou kilometry zdolávat snáz než v sukni, volných kalhotách a žabkách.
 • Cyklistické brýle – ochráníte oči před větrem, dotěrným hmyzem i ostrým slunečním paprskům
 • Zámek – ať je váš miláček na dvou kolech v bezpečí, když si během vyjížďky budete chtít udělat pauzu na limonádu
 • Zvonek – stačí jedno zacinkání a projedete po cyklostezce mezi pejskaři a bruslaři jako král.
 • Blatníky – vaše pračka i manželka vám poděkují a navíc všichni dobře známe scénku z filmu Obecná škola, že?
 • Kryt řetězu – pokud jezdíte na kole do práce, ochrání vaše kalhoty před zachycením se a před případným nepříjemným pádem.
 • Cyklonářadí, pumpa, duše – v brašně se nikdy neztratí mít základní nářadí na drobné opravy, které vás ušetří nucené procházky zpátky domů, na které vás doprovodí váš parťák s píchlou duší.

 

cyklonovak-like  Na závěr 10 věcí, které si zkontrolujte před každou vyjížďkou:

 1. Jsou kola pořádně utažená? Nemohou upadnout?

 2. Mám optimálně nafouknuté pláště?

 3. Fungují brzdy?

 4. Nejsou pedály uvolněné?

 5. Je sedlo ve správné poloze a výšce?

 6. Neprotáčí se mi řidítka?

 7. Světla svítí? Nepotřebuji dobít baterky?

 8. Mám namazaný a správně natažený řetěz?

 9. Doplnil jsem do brašny novou duši?

 10. Mám na hlavě helmu?

Provádím servis kol v Opavě i okolí

 

 

Přijďte se vybavit k nám na prodejnu do Velkých Hoštic, Zámecká 77, 747 31. Na místě vám uděláme také důkladný servis nebo si v půjčovně vyzkoušíte třeba terénní koloběžku.   

×