Rady pro rodiče: Jak správně vybrat bezpečnou dětskou koloběžku?

Vybíráte koloběžku pro své dítě? Tak to jste tu správně! Koloběžky jsou v posledních letech velmi oblíbenou zábavou a dopravním prostředkem pro děti i dospělé. Děti si při jízdě na koloběžce hravě osvojí koordinaci svého pohybu, rozvinou motoriku a užijí si spoustu legrace s dalšími malými koloběžkářy venku na čerstvém vzduchu. Čím se při výběru správné dětské koloběžky řídit? Pojďme se do toho společně pustit!

cyklonovak-yedoo-kolobezka

cyklonovak-kolobezka-velikost  Podle čeho koupit dítěti koloběžku? Důležitá je hmotnost a velikost

Aby se vaše dítko příliš nenadřelo, je vhodné pořídit mu co nejlehčí koloběžku vůči jeho váze. Je však třeba dbát i na konstrukci a kvalitu materiálu zaručující větší bezpečnost. Proto vždy hledejte kompromis mezi těmito aspekty. Myslete na to, že levnější plastový model nabídne lehkost a snadno se bude mamince přenášet při cestě z parku domů tramvají, zatímco o něco málo těžší koloběžka z hliníku či oceli vyšší nosnost, poskytne dostatečné zachování pevnosti a o to dobrodružnější, ale stále bezpečnou jízdu.

Co se týče velikosti – velikostně přiměřená koloběžka věku a dispozicím dítěte je tou správnou volbou pro pohodlné, zábavné a snadno ovladatelné vyjížďky. Každé dítko roste individuálně, ale drandit na koloběžce může často již od 2 let. U těch nejmenších dětiček je ideální začít s modely, které jsou vybaveny 3 nebo dokonce 4 kolečky popř. zvolit odrážedlo. Dítě bude mít pocit bezpečí, získá stabilitu a osvojí si základní pohyby pro přechod na další level, kterými jsou tradiční dvoukolové koloběžky. Koloběžku „dvoukolku“ sedlají děti obyčejně až od 4 let, kdy už mají za sebou první zkušenosti, naberou sílu a jízdu budou mít bezpečně pod kontrolou.

 

cyklonovak-naradi  Další parametry, na které myslete při výběru koloběžky pro své dítě 

  • Nastavitelnost řidítek

Řidítka by nikdy neměla být příliš nízko, což by mohlo způsobit nepohodlnou jízdu kvůli přílišnému ohýbání se a následnému přetížení zad. Pokud však budou nastavena moc vysoko, děcku se bude koloběžka hůř ovládat. Koloběžka s možností nastavení výšky řidítek je tedy velkou výhodou – nejenže dítku perfektně vyladíte aktuální pozici na koloběžce, ale i mu díky rozsahu déle vydrží. Rozsah se pohybuje většinou okolo 6–10 cm.

TIP pro optimální nastavení výšky řidítek: Postavte svého synka či dcerku vedle koloběžky. Řidítka by měla sahat zhruba do výšky jeho/jejích kyčlí.

  • Výška stupátka

Pro pohodlné koloběžkářské fofr jízdy vašeho dítka hraje důležitou roli také nášlapná výška stupátka. To určuje, jak moc bude vyjížďka namáhavá. Čím je stupátko výše, tím více musí dítě pokrčovat stojnou nohu a dělat nižší podřep, aby se mohlo odrazit, proto ho mnohem dříve začnou bolet nohy. Přílíš nízká pozice stupátka ale zase může způsobit riziko při jízdě v terénu či nerovném povrchu. Pro děti je většinou optimální výše stupátka 5–6 cm, pro drobečky drandící zatím jen v okolí domova po hladkém povrchu klidně i 4–5 cm.

 

cyklonovak-kolobezka  Je lepší koupit skládací dětskou koloběžku nebo koloběžku s pevnou konstrukcí? 

Vaší ratolesti můžete udělat radost jedním ze dvou hlavních druhů koloběžek. Bydlíte v centru města a dcerka se bude pohybovat převážně po chodnících či v parcích? Pak zvolte skládací koloběžku. Jestli však o víkendech vyrážíte s dětmi spíše do terénu, na polní a lesní cesty či štěrk, pořiďte jim koloběžku s pevnou konstrukcí a nafukovacími koly.

Mrkněte se na naše podrobné srovnání a rozhodněte sami, co bude pro vás tou nejlepší volbou:

Proč pořídit skládací koloběžku?

Proč pořídit koloběžku s pevnou konstrukcí?

  • Skvělá volba i pro nejmenší koloběžkáře

  • Super parťák pro malé i větší koloběžkáře (vyšší nosnost)

  • Lehká jako pírko (3 – 4 kg)

  • Díky své konstrukci, kvalitní brzdě a vynikajícím jízdním vlastnostem si poradí s jakýmkoliv terénem

  • Velmi skladná – schováte ji kamkoliv

  • Jízda je pohodlnější a méně namáhavá

  • Až se dítko unaví, mamince se bude lehce přenášet

  • Díky nafukovacím kolům jede koloběžka skoro sama

  • Cenově příznivější

  • Přizpůsobena pro výbavičku: reflexní prvky, světla, košíky aj.


cyklonovak-fajfka Ideální volba pro...

  • Hladké povrchy

  • Hladké i hrubší povrchy

  • Krátké přesuny po městě

  • Víkendová dobrodružství, odpolední hrátky i rychlé dojíždění do školy


cyklonovak-na-co-si-dat-pozor  Na co si dát pozor

  • Velmi citlivá, strašákem skládací koloběžky je i zámková dlažba

  • Obvykle vyšší cena než u skládací koloběžky

  • Malá kolečka = namáhavější jízda

  • Vyšší hmotnost (cca 7 kg) = těžší pro přenášení

 

 

cyklonovak-ozubene kolo  Druhy koleček u dětských koloběžek

Kolečka dělíme, stejně jako druhy koloběžek, na dva hlavní druhy:

  1. polyuretanová pro skládací a městské kolobky

  2. nafukovací zapletená kola pro koloběžky s pevnou konstrukcí

U prvního druhu je zásadní tvrdost koleček – čím tvrdší, tím jsou rychlejší a odolnější. Existuje několik průměrů (např.: 100–105 mm, 120–125 mm, 145–150 mm, 200–230 mm). Nejsou však tolik pohodlná a hůře se s nimi manévruje v zatáčkách.

Druhým typem jsou nafukovací zapletená kola, která poskytnou snadné překonání překážek v terénu a mají lepší setrvačnost. Průměr kol se stejně jako u jízdních kol udává standardně v palcích a obvykle se u dětských koloběžek objevují velikosti max. do 20, jakákoliv větší velikost by byla pro dítě špatně ovladatelná.

 

cyklonovak-kolobezka-brzdy  Brzdy u koloběžek pro děti

U skládacích koloběžek se setkáte se zadní nášlapnou brzdou, kdežto kolobky s pevnou konstrukcí a nafukovacími koly jsou vybaveny ráfkovými či kotoučovými brzdami. Menší či méně nároční kolobkáři si vystačí s ráfkovými brzdami, „kotoučovky“ jsou určené spíše pro náročnější jezdce, závoďáky a do těžšího terénu, kde se plně uplatní skvělá účinnost tohoto druhu brzd. Zpravidla bývají dražší.

 cyklonovak-kolobezka-yedoo-wzoom

Untitled design-42  Jízda na koloběžce musí být na první místě bezpečná 

Co se týká bezpečnosti, jízda na koloběžce je zcela srovnatelná s jízdou na kole, proto nezapomínejte na důležité doplňky. Sepsali jsme 5 top doplňků a vychytávek, díky kterým bude každá vyjížďka jako v bavlnce:

  • Dětská helma

  • Světla, blikačky a reflexní prvky 

  • Chrániče (loketní, kolenní aj.)

  • Ergonomická madla s rozšířenými konci

  • Zapuštěné šrouby (ochrání před poraněním)

Sestavíme vám kolo na míru

 

 

Teď už máte teorii v malíčku! Podívejte se na náš výběr dětských koloběžek nebo doražte osobně s celou rodinkou koloběžku zdarma vyzkoušet k nám na prodejnu

Vybírá si koloběžku maminka či tatínek? Mohl by se hodit náš článek o výběru koloběžky pro dospěláky.

 

×