Jak vybrat bezpečné dětské kolo pro malé dítě i školáka?

Jak vybrat dětské kolo? 

Pamatujete si svou úplně první jízdu na kole? Ať už jsou vaše vzpomínky na počáteční střetnutí s cyklistikou jakékoliv, rádi bychom vám pomohli vybrat kolo pro vaše dítě tak, aby se na něm cítilo co nejlépe a z ježdění mělo radost. Děti se učí velmi rychle a pokud kolo správně padne velikostně, možná budete mít jednou v rodině druhého Sagana. :-)

Druhy dětských kol dle velikosti

Nejprve se podíváme v kategorii dětských kol na nabídku velikostí, jejíž správný výběr je velmi důležitý. Setkáme se zde s údajem v palcích (" = palec = 2,54 cm), který značí průměr zapletených kol, nikoliv rozměr rámu, jak bývá někdy zaměňováno. Základní velikosti dětských kol jsou 12, 16, 20, 24 a 26 palců. Ojediněle se můžeme u některých výrobců setkat též s doplňkovými velikostmi 14 a 18 palců. Každá velikost je vytvořena a osazena komponenty tak, aby korespondovala s věkem a dovednostmi dítěte:

  • 12" a 16" patří mezi nejmenší dětská kola, na která je pro dítě ideální nasednout již po předchozí zkušenosti s odrážedlem, kde si osvojilo základní dovednosti jako např. udržení rovnováhy. Pokud je tato velikost úplně prvním „strojem“ vaší ratolesti, nemusíte se bát, že by jízdu na ní nezvládlo. Mezi klasickou výbavu totiž patří mimo jiné i opěrná balanční kolečka, která pomohou při prvním šlápnutí do pedálů. Brzdy fungují na principu zpětného záběru pedálů, sedla i řídítka lze nastavovat a mezi standard patří plastové krytí celého řetězu či bezpečné zakončení řídítek.

Dětské kolo o velikosti 16 palců

  • 20" se řadí už do pokročilejší kategorie dětských kol. Malý jezdec se posune na cyklistickém stupínku výše díky přehazovačce, kterou menší kolegové 12" a 16" nejsou vybaveny. Tato velikost má většinou 6 převodů a ovládá se pomocí otočné rukojeti, která představuje nejpraktičtější řešení pro menší dětské ručky. „Dvacítka“ se začíná podobat dospěláckým kolům např. tím, že má dvě pákové brzdy či odpruženou vidlici.

Kolo o velikosti 20 palců pro dítě

  • Největšími dětskými (juniorskými) koly jsou velikosti s průměrem 24 a 26 palců, pod kterými si můžeme představit plnohodnotnou zmenšeninu dospěláckého kola se všemi výhodami. Standardním vybavením je odpružená vidlice, dvě pákové brzdy, přehazovačka i přesmykač. Dítě na takovém kole vám při cyklistické vyjížďce může dát pořádně do těla! :-)

Kola s průměrem 24 a 26 palců pro větší dítě

Kterou velikost tedy pro vaše dítě vybrat?

Při výběru dětského kola je nejdůležitější brát v úvahu výše popisovanou velikost kol (v palcích) vůči výšce a věku vašeho dítěte. Prohlédněte si naši orientační tabulku velikostí, díky které si můžete lépe představit, co jednotlivé průměry znamenají:

PRŮMĚR KOL

VÝŠKA DÍTĚTE

VĚK DÍTĚTE

12"

80–100 cm

2–3 roky

16"

100–120 cm

3–6 let

20"

105–125 cm

4–7 let

24"

120–140 cm

6–8 let

26"

125–145 cm

7–9 let

27.5" *

145 cm a více

8–10 let a více

 

* Sami máme zkušenost s tím, že jako dětské kolo může dobře sloužit dokonce i  průměr kol 27,5" v kombinaci s velikostí rámu 13,5".

cyklonovak-cyklista  TIP 1: Kolo nejprve vyzkoušejte

Pokud už jste vybrali velikost i konkrétní model, je vhodné, aby ho dítě před pořízením vyzkoušelo osobně. Stejně jako u výběru kol pro dospělé existuje stejné doporučení i zde: optimální velikost je taková, aby dítě, stojící obkročmo nad kolem, mělo horní rámovou trubku cca 5 cm od rozkroku. Při testovací jízdě nastavte sedlo tak, aby též dosáhlo bez problémů na zem a ověřte i optimální vzdálenost k řídítkům.  

cyklonovak-velikost-kola  TIP 2: Nepřeceňujte síly dítěte

Mějte vždy na paměti, že kolo musí být pro vaši ratolest tak akorát, aby pro něj bylo snadno ovladatelné, dítě mělo pocit jistoty a naučilo se bez stresu ovládat techniku jízdy. Přeskočením velikosti ve snaze ušetřit peníze můžeme dítěti jízdu na kole otrávit tak, že se bude bát a odmítne na kolo v budoucnu sednout znovu.  

cyklonovak-sval  TIP 3: I hmotnost kola je důležitá

Nejen správná velikost, ale i váha je při výběru dětského kola zásadním parametrem. Poměr hmotnost cyklisty vs. váha kola je u dětí snad ještě důležitější než u dospělých. Pokud dcerka váží 16 kg a kolo 12 kg, pak je to totéž jako kdyby osmdesátikilový tatínek musel šlapat na kole o váze 60 kg! Nižší váha kola tak dítěti zajistí pohodlnější a radostnější jízdu.  

Bezpečí na prvním místě

Máte už vybráno? Výborně! Než však vaše dítě vyrazí na svá první cyklistická dobrodružství, nezapomeňte mu pořídit i helmu, kterou je ze zákona povinné nosit při jízdě na kole až do 18 let. Ať už se chystá na delší cyklovýlet s rodinou nebo jen na odpoledne s kamarády kolem domu, nenechávejte nic náhodě, helma může zabránit vážnému poranění hlavy až z 85 %.

Jak už jsme zmínili, nejlépe je si předem kolo otestovat osobně. Právě proto provozujeme i půjčovnu, kde najdete široký výběr dětských kol k vyzkoušení pro usnadnění výběru.

×