Odpružení kola: Hardtail nebo full suspension?

Hardtail nebo full suspension?

Pro cyklisty, kteří mají nejraději jízdu v terénu, přinášíme pár rad ohledně výběru horského kola. Tento typ kol disponuje odpružením, které napomáhá k lepší ovladatelnosti na nerovném povrchu. Co jezdec, to jiná potřeba míry a typu odpružení. Na výběr tak máme buď hardtail („pevňák“) s odpruženou vidlicí a pevnou zadní stavbou, nebo celoodpružené horské kolo („celopéro“, full suspension) s odpruženou vidlicí i s odpruženou zadní stavbou.  

Odpružená sedlovka nebo vidlice

Oba mají své výhody a než se pro jedno z nich rozhodneme, je dobré si ujasnit několik bodů a zodpovědět si pár zásadních otázek.

cyklonovak-teren  V jakém terénu budu jezdit?

Pro cyklistu, který preferuje hladší povrch, jednodušší traily, štěrkové stezky a častá delší stoupání, je ideální volbou hardtail. Díky pevné konstrukci zadního trojúhelníku se přenáší veškerá síla přímo do pedálů a jízda je tak rychlejší a efektivnější.

V drsnějším terénu by mohl „pevňák“ ale vypadnout z dráhy, a tak pro dobrodružnější cyklisty, kteří se vyžívají v obtížnějším terénu, náročnějších trailech s překážkami, kameny, dropy, je nejlepší pořídit si „celopéro“. Díky systému odpružení jsou přejezdy přes drsnější terén mnohem komfortnější a pohodlnější. Tím, že kolo pruží celé, přirozeně kopíruje terén a jezdec tak nad ním má větší kontrolu a odpustí mu i řadu začátečnických chyb. Ocení ho jistě i jezdci, kteří mají problémy s bolestí zad, kterým full oproti hardtailu uleví od prudších nárazů a na nerovném povrchu více péruje.

cyklonovak-cyklista  Jaké jsou moje cíle?

S vybraným terénem souvisí i cyklistické cíle, očekávání a motivace. V případě, že chceme dupat kilometry, láká nás spíše aerobní výkon, fyzicky náročné vyjížďky a častá stoupání, zvolíme hardtail. Oproti „celopéru“ je lehčí, takže s sebou do kopce nepotáhneme zbytečnou váhu navíc a žádné šlápnutí do pedálu nepřijde vniveč. Pro dobrodruhy, odvážnější jezdce, milovníky hravých sjezdů a nadšence do terénní horské cyklistiky je tu full suspension.

cyklonovak-sval  Řeším hmotnost kola?

Důležitým faktorem při výběru nového kola bývá často i již zmiňovaná váha. Právě v tomto aspektu je mezi hardtailem a fullem velmi výrazný rozdíl. Jednodušší konstrukce znamená i nižší váhu, kterou nám může nabídnout hardtail. Celoodpružené kolo je kvůli zadnímu odpružení a extra materiálu na rámu o poznání těžším kolem.

cyklonovak-penize  Je pro mě rozhodující faktor cena?

Nejen hmotnost, ale i pořizovací cena kola může hrát při jeho výběru roli. Ve stejné třídě kvality bývají hardtaily levnější právě pro svou méně složitější konstrukci. U „celopéra“, které má mnoho komponentů navíc, je nákladnější nejen pořizovací cena, ale také následná údržba kola. Všechny pohyblivé části jsou v neustálém zápřahu, tím pádem i náchylnější k poruše, a potřebují tak pravidelný servis. To nám ale full dokáže vykompenzovat svou univerzálností a možnostmi, které nabízí (s rozvojem našich schopností můžeme kolo upgradovat na lepší komponenty, nabízí např. i uzamčení odpružení aj.).

Stále váháte, které horské kolo je pro vás to pravé? Podívejte se ještě na naše shrnutí předností u obou typů horáků!


HARDTAIL 

cyklonovak-poradna-vyhody-hardtail-full Přímý přenos síly do pedálů = efektivita při šlapání

Horské kolo s odpružením na přední vidlici hard tailcyklonovak-poradna-vyhody-hardtail-full Nižší hmotnost

cyklonovak-poradna-vyhody-hardtail-full Vyšší rychlost ve stoupání a na hladkém povrchu

cyklonovak-poradna-vyhody-hardtail-full Pro začátečníky: ideální volba do snazšího terénu

cyklonovak-poradna-vyhody-hardtail-full Jednodušší a levnější údržba
 


FULL SUSPENSION
 

cyklonovak-poradna-vyhody-hardtail-full Univerzálnost a efektivita v náročných terénních pasážích

cyklonovak-poradna-vyhody-hardtail-full Větší stabilita na drsnějším povrchu

Horské kolo s plným odpružením full suspensioncyklonovak-poradna-vyhody-hardtail-full Vyšší rychlost a lepší ovladatelnost při jízdě na obtížnějších trailech

cyklonovak-poradna-vyhody-hardtail-full Pro začátečníky: jistota v jakémkoliv terénu

cyklonovak-poradna-vyhody-hardtail-full Nové technologie zaručují jak hravost, tak pohodlí a spolehlivost

 

Každé kolo má svoje, volba je tedy na vás a záleží na vašich preferencích. My doufáme, že jsme pomohli ulehčit vaše rozhodování. Pokud byste sechtěli ještě na něco zeptat nebo kola vyzkoušet, napište nám na info@cyklonovak.cz. Rádi Vám s čímkoliv poradíme nebo pomůžeme vybrat kolo na míru.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení