Odpružení kola: Hardtail nebo full suspension?

Hardtail nebo full suspension?

Pro cyklisty, kteří mají nejraději jízdu v terénu, přinášíme pár rad ohledně výběru horského kola. Tento typ kol disponuje odpružením, které napomáhá k lepší ovladatelnosti na nerovném povrchu. Co jezdec, to jiná potřeba míry a typu odpružení. Na výběr tak máme buď hardtail („pevňák“) s odpruženou vidlicí a pevnou zadní stavbou, nebo celoodpružené horské kolo („celopéro“, full suspension) s odpruženou vidlicí i s odpruženou zadní stavbou.  

Odpružená sedlovka nebo vidlice

Oba mají své výhody a než se pro jedno z nich rozhodneme, je dobré si ujasnit několik bodů a zodpovědět si pár zásadních otázek.

cyklonovak-teren  V jakém terénu budu jezdit?

Pro cyklistu, který preferuje hladší povrch, jednodušší traily, štěrkové stezky a častá delší stoupání, je ideální volbou hardtail. Díky pevné konstrukci zadního trojúhelníku se přenáší veškerá síla přímo do pedálů a jízda je tak rychlejší a efektivnější.

V drsnějším terénu by mohl „pevňák“ ale vypadnout z dráhy, a tak pro dobrodružnější cyklisty, kteří se vyžívají v obtížnějším terénu, náročnějších trailech s překážkami, kameny, dropy, je nejlepší pořídit si „celopéro“. Díky systému odpružení jsou přejezdy přes drsnější terén mnohem komfortnější a pohodlnější. Tím, že kolo pruží celé, přirozeně kopíruje terén a jezdec tak nad ním má větší kontrolu a odpustí mu i řadu začátečnických chyb. Ocení ho jistě i jezdci, kteří mají problémy s bolestí zad, kterým full oproti hardtailu uleví od prudších nárazů a na nerovném povrchu více péruje.

cyklonovak-cyklista  Jaké jsou moje cíle?

S vybraným terénem souvisí i cyklistické cíle, očekávání a motivace. V případě, že chceme dupat kilometry, láká nás spíše aerobní výkon, fyzicky náročné vyjížďky a častá stoupání, zvolíme hardtail. Oproti „celopéru“ je lehčí, takže s sebou do kopce nepotáhneme zbytečnou váhu navíc a žádné šlápnutí do pedálu nepřijde vniveč. Pro dobrodruhy, odvážnější jezdce, milovníky hravých sjezdů a nadšence do terénní horské cyklistiky je tu full suspension.

cyklonovak-sval  Řeším hmotnost kola?

Důležitým faktorem při výběru nového kola bývá často i již zmiňovaná váha. Právě v tomto aspektu je mezi hardtailem a fullem velmi výrazný rozdíl. Jednodušší konstrukce znamená i nižší váhu, kterou nám může nabídnout hardtail. Celoodpružené kolo je kvůli zadnímu odpružení a extra materiálu na rámu o poznání těžším kolem.

cyklonovak-penize  Je pro mě rozhodující faktor cena?

Nejen hmotnost, ale i pořizovací cena kola může hrát při jeho výběru roli. Ve stejné třídě kvality bývají hardtaily levnější právě pro svou méně složitější konstrukci. U „celopéra“, které má mnoho komponentů navíc, je nákladnější nejen pořizovací cena, ale také následná údržba kola. Všechny pohyblivé části jsou v neustálém zápřahu, tím pádem i náchylnější k poruše, a potřebují tak pravidelný servis. To nám ale full dokáže vykompenzovat svou univerzálností a možnostmi, které nabízí (s rozvojem našich schopností můžeme kolo upgradovat na lepší komponenty, nabízí např. i uzamčení odpružení aj.).

Stále váháte, které horské kolo je pro vás to pravé? Podívejte se ještě na naše shrnutí předností u obou typů horáků!


HARDTAIL 

cyklonovak-poradna-vyhody-hardtail-full Přímý přenos síly do pedálů = efektivita při šlapání

Horské kolo s odpružením na přední vidlici hard tailcyklonovak-poradna-vyhody-hardtail-full Nižší hmotnost

cyklonovak-poradna-vyhody-hardtail-full Vyšší rychlost ve stoupání a na hladkém povrchu

cyklonovak-poradna-vyhody-hardtail-full Pro začátečníky: ideální volba do snazšího terénu

cyklonovak-poradna-vyhody-hardtail-full Jednodušší a levnější údržba
 


FULL SUSPENSION
 

cyklonovak-poradna-vyhody-hardtail-full Univerzálnost a efektivita v náročných terénních pasážích

cyklonovak-poradna-vyhody-hardtail-full Větší stabilita na drsnějším povrchu

Horské kolo s plným odpružením full suspensioncyklonovak-poradna-vyhody-hardtail-full Vyšší rychlost a lepší ovladatelnost při jízdě na obtížnějších trailech

cyklonovak-poradna-vyhody-hardtail-full Pro začátečníky: jistota v jakémkoliv terénu

cyklonovak-poradna-vyhody-hardtail-full Nové technologie zaručují jak hravost, tak pohodlí a spolehlivost

 

Každé kolo má svoje, volba je tedy na vás a záleží na vašich preferencích. My doufáme, že jsme pomohli ulehčit vaše rozhodování. Pokud byste sechtěli ještě na něco zeptat nebo kola vyzkoušet, napište nám na info@cyklonovak.cz. Rádi Vám s čímkoliv poradíme nebo pomůžeme vybrat kolo na míru.

 

×